Avrupa’nın küçük hazineleri

FaroeIslands_Church_710x330_original
Faroe Adaları, Danimarka

TEMPO TRAVEL (İlkbahar 2015) – Bir İngiliz köyü düşünün, Henry Ford gemiye yükleyip ABD’ye taşımak istemiş olsun. Bir İtalyan köyü düşünün, “Orta Çağ Manhattan’ı” diye anılsın. Ve bir Nordik köyü düşünün, nüfusu 20’yi bile bulmasın. Avrupa’nın birbirinden güzel köy, kasaba ve minik şehirlerinin izini sürdük.


Nüfus: 18

GÁSADALUR KÖYÜ, VÁGAR ADASI, FAROE ADALARI / DANİMARKA

Faroe-IslandKonumu dramatik: Metrelerce yüksekten Kuzey Atlantik’in soğuk sularını izliyor ve hemen yanından okyanusa buz gibi bir şelale dökülüyor. Arkada, Vágar Adası’nın en yüksek dağları yükseliyor. Ürpertici manzaraya pastoral tablolara layık bir sevimlilik eşlik ediyor: Nordik stilde rengârenk kulübeler, yün yumağı koyunlar ve gözalıcı çayırlar… Bu uzak köyde hepi topu 18 kişi yaşıyor. Köye ulaşmak şimdi bile emek isterken, 10 yıl öncesine kadar tam bir dertti. Köy halkı adeta dünyadan kopuk halde yaşıyordu. Durum, ‘1700 Metres From the Future’ isimli bir filme bile konu olmuştu. Nüfus gitgide azalınca, köy, adanın ana otoyol hattına bir dağ geçidiyle bağlandı. Artık Gásadalur’a otomobille ulaşım mümkün. Maceraperestler için o eski ve efsanevi dağ yolu hâlâ açık. Bu yolu tercih edenlerin ödülü, nefes kesen manzara! Burada yapabileceğiniz en güzel şeyler trekking, tırmanış ve tabii ki köy ahalisiyle sohbet. Gásadalur’un yer aldığı Vágar Adası, İskoçya, Norveç ve Grönland üçgenindeki Faroe Adaları’nın 18 parçasından biri. Danimarka Krallığı’na bağlı özerk bir bölge olan Faroe’de 49 bin insan, 70 bin koyun yaşıyor. Faroeliler, Viking kanı taşıyor ve Faroece konuşuyor (İngilizce de yaygın biçimde konuşuluyor). Sanata düşkünler ve iyi müzik yapıyorlar. Neredeyse yılın her günü yağmur görüyor ve evlerinin çatısına çim ekerek doğal yalıtım sağlıyorlar. Bu kendine münhasır insanların yurduna yolunuzu düşürürseniz, ahşap teknelerle fiyort turu yapmayı es geçmeyin.
Nasıl gidilir? Danimarka, İngiltere, İzlanda ve Norveç’ten Faroe’ye direkt uçuşlar var. Kopenhag’dan Atlantic Airways’in her gün uçuşları bulunabilir. Danimarka ve İzlanda’dan feribot da kalkıyor. Yazın deniz ve hava ulaşımında sefer sayıları artıyor.

Tuz madeninin var ettiği güzellik
HALLSTATT, SALZKAMMERGUT / AVUSTURYA

Embed from Getty Images

Hallstatt’ta insan neye bakacağını şaşırıyor: Mimariye mi, dağlara mı, göle mi? Köyün her yanı bir estetik mucizesi. Üçgen çatılı zarif evleri, heybetli dağları ve bu güzellikleri ayna gibi yansıtan gölüyle Hallstatt masal kitabından çıkmış gibi. Bu minik Avusturya köyü için ‘buzdağı’ benzetmesi yerinde olur, zira görünenden fazlası yerin altında! Köyü çevreleyen dimdik dağlar dünyanın en eski tuz madenine ev sahipliği yapıyor. Eğlence arayanlar; bu madeni mutlaka görmeli: ‘Salzwelten’ denilen bu madenlere inilebiliyor, hem de kızaklarla! Yeraltındaki tuz gölü ve tarih öncesi dönemden kalma bir madencinin mumyası görülmeli. Burada tuz madenciliği çok eski çağlarda başlamış; tarihte ‘Hallstatt Dönemi’ (M.Ö. 800-400) diye anılan bir periyot bile var. Hallstatt’ta, türünün son örneklerinden olan, Saint Michael Kilisesi’ndeki Kemik Evi’ni de ziyaret edip, binden fazla kafatasının sergilendiği mezarlığı da görmelisiniz. UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan köyü gezmekten vaktiniz kalırsa, yakınlardaki Dachstein Buzulu’nu ziyaret edebilir ya da Obertraun’da mağara turu yapabilirsiniz. Bad Goisern de özellikle yazın yürüyüşçüler ve bisikletçiler arasında popüler. Yazın köyde otel bulmak sıkıntılı; alternatifi yakınlardaki Obertraun.
Nasıl gidilir? Salzburg’dan otobüs ve trenle, Viyana’dan trenle gelinebilir. Tren istasyonu gölün karşı kıyısında; köye feribot ve teknelerle geçilebilir. Köye araç girişi mayıstan ekime kadar sınırlanıyor, elektronik kapılardan giriş yapılıyor. Gece köyde konaklarsanız kapılardan geçip, ücretsiz park edebiliyorsunuz. Yine de öncesinde otelden kontrol edin.

Van Gogh’un ışığına âşık olduğu şehir
ARLES, PROVENCE / FRANSA

140529522
Fransa’nın güneyinde, güneşin yıkadığı bir küçük şehir… Sıkış tepiş sokakları ve renkli kafeleri “daha önce gördüm” hissi yaratırsa şaşırmayın; nedeni van Gogh’tur. 1888’de Arles’a güneyin ışığını keşfetmek ve çalışacak ucuz bir yer bulmak için gelen Hollandalı ressam, ‘Café Terrace’ dâhil 30’dan fazla eserini burada yaptı. Resmettiği pek çok yer hâlâ görülebilir. Van Gogh şehri ziyaret için ideal zamanı da, arkadaşı ressam Paul Gauguin’e yazdığı bir mektupta söylemişti: “Eğer mistral rüzgârı vakti gelirsen Arles seni hayal kırıklığına uğratır belki. Ama bekle. Eninde sonunda buranın şiirselliğini kavrayacaksın.” Bölgenin parlak renkleri, burada doğan tasarımcı Christian Lacroix’yı da etkilemiş. Provence güneşinin altında renk renk evleri, Rhône Nehri, şarap barları, bistroları, taş meydanları, etkileyici Roma kalıntıları ve yaz vakti lavanta tarlalarıyla Arles büyüleyici. Bir zamanlar buradaki devasa açık hava tiyatrolarında gladyatör dövüşleri ve at arabası yarışları yapılırmış. Günümüzde amfitiyatro kanlı boğa dövüşlerinin merkezi. Arles, UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’nde.
Nasıl gidilir? Nîmes, Montpellier, Marseille ve Avignon gibi ana hatlardan tren seferleri mevcut. Aix-en-Provence ve Camargue’nün çeşitli noktalarından otobüs seferleri bulunuyor. Nîmes Havaalanı 20 kilometre mesafede, ancak buradan Arles’a toplu taşıma aracı yok.

Haydutların gözdesiydi
RONDA, MÁLAGA / İSPANYA

Embed from Getty Images

Sarp kayalıkların üzerinde nefes kesen bir güzellik Ronda… Endülüs’ün üç büyükleri Córdoba, Sevilla ve Granada’yı tepeden izliyor. Etraf, Guadalevín Nehri’nin biçimlendirdiği yeşil vadilerle çevrili. Ortasından derin El Tajo boğazıyla ikiye ayrılıyor ve 18’inci yüzyıl yapımı Puente Nuevo köprüsüyle tekrar bağlanıyor. Bir taraf eski, bir taraf yeni merkez. Köprüden güneye doğru yürürseniz sizi, Mağribi kültürünün izlerini taşıyan çarpıcı eski şehir bölgesi La Ciudad karşılayacak. Çevre şık dükkânlar, kafeler, tapas barlarıyla dolu. Eski şehri gezerken, kendi özel bahçeleri içinde malikânelere de rastlayacaksınız. Rönesans karakteristiğini yansıtan bu çarpıcı yapılarda, günümüzde kasabanın ileri gelenleri yaşıyor. Bir vakitler buraların hâkimi İslami dönem yapıları ve saraylarmış, hatta zenginliği nedeniyle bölge haydutların da gözdesiymiş. Haydutlardan epey sonra, 19’uncu yüzyılın sonlarında kasaba Alexandre Dumas, Ernest Hemingway ve Orson Welles gibi yazar ve oyuncuların favorisi olmuş. Kasaba halkı, geçen yıl ABD first lady’si Michelle Obama’yı ağırlamaktan da memnun. Son bir not olarak, Ronda’nın ‘modern’ boğa dövüşlerinin doğduğu yer olduğunu da belirtelim. Günümüzde boğa dövüşlerinin ne derece modern olduğu tartışılır ama bu kültürün izleri kasabada sıkça karşınıza çıkacak. Ülkenin en eski arenalarından Plaza de Toros buna örnek.
Nasıl gidilir? Endülüs’ün pek çok yerinden tren ya da otobüsle ulaşılabilir. 100 kilometre mesafedeki Málaga’yı merkez kabul edersek, trenle iki saat, otobüsle iki saatten az sürede Ronda’ya ulaşabilirsiniz.

Orta Çağ Manhattan’ı
SAN GIMIGNANO, TOSKANA/İTALYA

Embed from Getty Images Embed from Getty Images

Floransa ve Siena arasında küçük bir Orta Çağ kasabası… Toskana’nın yeşil çayırlarının orta yerinde yükselen 14 kulesiyle bir tür Orta Çağ Manhattan’ına benzetiliyor. Altın günlerinde burada tam 72 kule ev varmış ve bazılarının yüksekliği 50 metreyi buluyormuş. “Neden bu kadar yüksek kuleler yapmaya ihtiyaç duydular?” sorusuna anlamlı bir yanıt bekliyorsanız, yanılıyorsunuz. Kulelerin uzunluğu, zenginlerin güç gösterisinden başka bir şey değildi. Kasabada, kule evler kadar 14’üncü ve 15’inci yüzyıllardan kalma sanat eserleri, freskler, meydanlar, saraylar ve çeşmeler de dikkat çekici. Elsa Vadisi’nin bağlar ve servilerle bezeli büyüleyici manzarasına nazır San Gimignano’nun özellikle beyaz şarabı ve safranı meşhur. Toskana sıcağında kavrulmamak için akşamüstü ziyaret edin. UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ndeki kasabada, haziran ayında Orta Çağ festivali düzenleniyor.
Nasıl gidilir? Floransa ve Siena’dan düzenli otobüs seferleri bulunuyor. San Gimignano’da tren istasyonu yok ama yakındaki Poggibonsi’den otobüsle geçiş yapılabilir.

İngiltere’nin en güzel köyü
BIBURY, COTSWOLDS / İNGİLTERE

Embed from Getty Images

1800’lerde yaşayan tasarımcı ve yazar William Morris, Bibury’yi “İngiltere’nin en güzel köyü” diye tanımladı. Üzerinden iki yüzyıl geçti ama Bibury şarap gibi yıllandıkça güzelleşti, ismi sadece İngiltere’nin değil, dünyanın en güzel köyleri arasında anılır oldu. Ülkenin orta batısındaki Cotswolds’da bulunan köy, masal klişelerinin vücut bulmuş hali gibi: Yemyeşil çayırlar, rustik kulübeler ve kıvrım kıvrım Coln Nehri… ‘Bridget Jones’un Günlüğü’ ve ‘Yıldıztozu’ gibi filmlerin de çekildiği köyün yıldızı, 16’ncı yüzyıldan kalma taş kulübelerin sıralandığı Arlington Yolu. Vaktinde Henry Ford buradaki tüm evleri alıp gemiyle Michigan’a götürmeyi istemiş! Britanya’nın en çok fotoğraflanan noktası olan Arlington Yolu, İngiliz pasaportunun iç kapağından da göz kırpıyor. Bu şirinlik abidesi köyü adımlarken karşınıza, 1900’lerin başından kalma alabalık çiftliği, Arlington Mill Müzesi ve Sakson kilisesi St. Mary de çıkacak. Her biri ziyarete değer. Fakat bir uyarı: Bibury, yaz günlerinde çok popüler. Köyde konaklamak istiyorsanız, mutlaka önceden rezervasyon yaptırın. En cazip seçenekler tabii ki 17 ve 18’inci yüzyıllardan kalma taş kulübeler.
Nasıl gidilir? Bibury, başkent Londra’ya 80 dakika mesafede. Otobüsle, 11 kilometre ötedeki Cirencester’a gelip, buradan taksiyle köye geçebilirsiniz. En yakın tren istasyonu ise 19 kilometre ötedeki Kemble’da. Oteller de ulaşım konusunda yardımcı oluyor.

Harikalar diyarı
ROTHENBURG OB DER TAUBER, BAVYERA/ALMANYA

bayern.byBu uzun ve telaffuzu zor isim, ‘Tauber Nehri’nin üzeri’ anlamına geliyor. Almanya’daki Orta Çağ temalı Romantik Yol’un en popüler durağı olan kasabanın bin yıllık geçmişi savaşlarla yazılmış. Bu sebeple etrafı duvarlarla çevrili. Fakat kapılarından içeri geçince, sanki bir peri masalının içine düşüyorsunuz. Pencerelerinden çiçekler sarkan üçgen çatılı evler, daracık sokaklar, taş meydanlar, küçük kuleler… Mimari hemen hiç bozulmamış ve atmosfer inanılmaz. Kasabayı meşhur ‘Gece Nöbetçisi’ ile karanlıkta da gezebilirsiniz. Yılda milyonlarca turist çeken 11 bin nüfuslu kasabanın festivali bol; ama kasım ayındaki fantastik Peri Masalı Haftası’nı özellikle anmalıyız.
Nasıl gidilir? Frankfurt’tan otomobil ya da trenle gidilebilir. En yakın havaalanları Frankfurt am Main (175 kilometre), Stuttgart (165 kilometre) ve Nürnberg’de (90 kilometre) bulunuyor.

Reklamlar