Küba’da kapitalizmin ayak sesleri

Photo by: Lisette Poole
Fotoğraf:Lisette Poole / blog.airbnb.com

TEMPO (Mayıs 2015) – ABD ile Küba yarım asrın sonunda ilişkileri normalleştirme adımları atarken, Küba’nın dünyanın en popüler dönemsel ev kiralama sitesi Airbnb’ye dâhil olduğu haberi geldi bile!

Özlem Numanoğlu / ozlem@doganburda.com

Seyahat severlerin makul fiyatlara ev kiralayabildiği Airbnb’de artık binden fazla Küba evi de var. Kübalılar için aslında bu yeni bir uygulama değil; onlar yıllardır evlerini turistlere kiralayarak gelir elde ediyor. Ancak ülkenin ABD kökenli küresel bir devin ağına girmesi hiç de alışıldık bir durum değil. Airbnb, Küba’nın Latin Amerika’daki en büyük pazarlarından biri olacağına inanıyor.

1959’daki Küba Devrimi’ni takiben, ABD ülkeye 1960 yılında ticari ambargo uygulamaya başlamış, sonraki yıllarda tüm ikili ilişkiler kesilmişti. Aralık 2014’te ABD Başkanı Barack Obama ve Küba Devlet Başkanı Raul Castro, diplomatik ilişkileri yeniden tesis etme kararı aldıklarını duyurmuştu.

Diyeceğimiz o ki, Küba büyük değişimin eşiğinde; öncesinde görmek istiyorsanız elinizi çok çabuk tutun.

Airbnb’nin Kübalı evsahiplerinden Marta, Havana yakınlarındaki Vedado’daki evinde… Daha fazla bilgi için: http://blog.airbnb.com/cuba/ – Fotoğraf: Lisette Poole
Reklamlar
Şununla etiketlendi: