Hepimiz süper kahramanız

Superwoman & Superman
Uç uç nereye kadar? Süpermen ve Süper Kadın iyice yaşlanmış, haliyle geriye kanepede uyuklamak kalmış. Modeller Lübnanlı Teresa ve Galip.

TEMPO (Mayıs 2015) – Süper kahramanların işi kolay. Her gün 9-6 mesai yapsınlar, trafikte saatler geçirsinler, ev temizlesinler de görelim bakalım. Dubai’de yaşayan fotoğrafçı Martin Beck, en sonunda bu havalı arkadaşlardan intikamımızı aldı. Karşınızda, parlak dünyalarından çıkıp, biz fanilerin acı gerçekleriyle tanışmış süper kahramanlar…

Yazı: Özlem Numanoğlu / ozlem@doganburda.com

Fotoğraflar: Martin Beck

Soluk sarı, tipsiz bir bina. Balkonlardan birinde atlet giymiş bir ihtiyar esneyerek sigarasını tellendiriyor. Arkasındaki çamaşır ipinde kırmızı bir pelerinle mavi bir body sallanıyor. Sigarası bitince pelerini eliyle şöyle bir yoklayıp kurumuş mu diye kontrol ediyor. Sonra da mandaldan kurtarıp sırtına geçiriyor. Doğru tahmin; adamımız Süpermen çıkıyor.

Dubai’de yaşayan İskoçyalı-Güney Afrikalı fotoğrafçı Martin Beck, süper kahramanları gerçek dünyayla tanıştırdığı ‘We Can Be Heroes’ (Kahraman Olabiliriz) serisinin tanıtım videosunu bu küçük hikâyeyle açıyor. Ve sonra da kanepede uyuklayan Süpermen ile Süper Kadın arasında, yüzünde bir Batman maskesiyle anlatıyor: “Hepimiz kahraman olabiliriz. Hepimizde ailemizin, arkadaşlarımızın ya da ortaklarımızın kahramanı olma ve başkalarına yardım etme potansiyeli mevcut.”


Bu açıklamayla, Beck’in mizahla soslandırdığı fotoğraf serisinin izleyicileri tebessüm ettirmekten öte bir mesajı olduğunu da anlıyoruz. Fotoğrafçı, Tempo’ya gönderdiği açıklamada şöyle diyor: “Süper kahramanları düşündüğümüzde aklımıza, mükemmel vücutlar, güzel yüzler ve inanılmaz yetenekler geliyor. Asla yanlış yapmayan bu idealize insanlar sadece hayallerimizde varolabilirler. İşte bu proje de süper kahramanları insanlaştırmaya çalışıyor.”

Batman & Batwoman
Karanlık aile kumsalda – Batman, suratında tekinsiz bir gülümsemeyle ‘Süpermen’ çizgi romanı okuyor, karnı burnunda Yarasa Kadın (Batwoman), donut’ları götürüyor. Modeller Birleşik Arap Emirlikleri’nden Ömer ve Mısırlı Dina.

Gerçekten de, onun süper kahramanları bizler gibi hayatlarına devam ediyor, gündelik ev işlerini yapıyor ve sevdikleriyle mutlu bir yaşam sürmeye gayret ediyor. Hepsi de sıradan insanlar; ırkları, dinleri ve inançlarına göre sınıflandırılmamışlar. Biz sıradan fanilerle bir arada yaşıyor; restoranda yemeğinin gelmesini bekliyor, gömleğini ütülüyor, saçını tarıyor, otomobil tamirciliği yapıyor.

Cpt America
Düşünen Adam: Kaptan Amerika – Hindistanlı Suresh’in hayat verdiği Kaptan Amerika, restoranda bitap vaziyette düşüncelere dalmış. Yemeği mi beğenmedi acaba?

Nisan ayında Dubai’de yapılan Ortadoğu Film ve Comic Con etkinliğinde (Çizgi  roman, bilimkurgu ve fantastik film, dizi vb. kültürünün buluştuğu fuar) sergilenen kareler büyük ilgi çekti. 20 portreden oluşan seriye yakın bir bakış atmak için adres: www.martinbeckphotography.com. Son olarak, fotoğrafların sınırlı sayıda baskısının bulunduğunu da belirtelim.

Iron Man
Patates mutluluktur ama.. – Suudi Arabistanlı Ahmed’in insan suretine soktuğu Demir Adam’ı biri uyarsa iyi olur: O kaloriler Demir Adam dinlemez.
The Green Lantern
Batman’i öldürmenin dayanılmaz hafifliği – Yıllar yılı, evren barışının koruyucusu diye saygı duyduğumuz Yeşil Fener’lerin bir üyesi, gerçek dünyaya gelir gelmez soğukkanlı bir katile dönüşmüş. Ve fark ettiyseniz, işe Batman’den başlamış. Model, Birleşik Krallık’tan Victoria. 
Robin
Doğru banyoya Robin! – Batman’in oğlu ve yardımcısı Robin zor bir gün geçirmişe benziyor. Model, İrlandalı Fergus.
Reklamlar