Sihirbazın adası

MermaidDCCG
Musha’da şnorkel yapanlar, denizin dibinde bir piyano, onun yanıbaşında da düşüncelere dalmış bir denizkızı görebilir.

TEMPO TRAVEL (KIŞ 2014-15) – Dünyanın en büyük illüzyonisti David Copperfield’in Bahamalar’daki adası Musha, cennete geçiş kapısı gibi. Copperfield, burada, içine düşen kuru yaprakları yeşile çeviren bir gençlik pınarı bile olduğunu söylüyor. Cüzdanınız yeterince dolgunsa, ilk elden test edebilirsiniz. 

davidc
Koyun cin bakışlı sahibi: David Copperfield

Musha Adası, Bahamalar’ın güneyinde sanki cennete giden bir yol gibi uzanıyor. Mavi beyaz parıldayan bu tropik güzelliğin sahibi, dünyanın en ünlü sihirbazı David Copperfield.

Copperfield, 100 dönümlük ana ada (Musha) ve çevresindeki 10 minik adacığa sahip olmak için 2006 yılında tam 50 milyon dolar ödedi. Sonra da kendi deyimiyle, “Zaten mükemmel olan bu yeri, dünyanın en büyülü mekânına dönüştürmeye” karar verdi.

Beş yıl sonra sonuç ortaya çıktığında, Copperfield’ın banka hesabından 40 milyon dolar daha eksilmişti ama iddiasında haksız sayılmazdı: Burası tek kelimeyle büyüleyiciydi.

11-islands
Kuşbakışı Copperfield Koyu
FlightTeam
Musha’da etraf papağan dolu…

DİRİLEN ÖRÜMCEKLER

Üstelik Copperfield’ın inanılmaz hikâyeleri, adanın olağanüstü güzelliğine bir parça da gizem ekliyor. “Bütün sihir bilgimi adaya aktardım” diyen sihirbaz, örneğin adalardan birinde gençlik pınarı olduğunu, onun suyuna değen kahverengi yaprakların yeşile döndüğünü, dahası ölü örümceklerin bile dirildiğini söylüyor. Sonra da ekliyor: “Bu doğal. Ölüme yakın basit organizmalar tekrar yenilenebilir. Gençlik pınarının insanlar üzerindeki etkilerini bilmiyoruz ama araştırma ve geliştirme çalışmaları yapıyoruz.”

Zihin okuyan maymunlardan akşam bir zil çalınca kafeslerine dönen yeşil papağan hikâyelerine; mistik sularda yüzen bu 11 parçalı Atlantik cenneti, artık ‘Copperfield Koyu’ diye anılıyor. Üzerinde, tropik stilde inşa edilip döşenmiş beş konuk evi var. Bu evler, ünlü sihirbazın dünyanın çeşitli noktalarından topladığı antikalar ve egzotik parçalarla sürekli zenginleşiyor.

AmielasArrival
Adanın özgür papağanları
beachhouse-bath
Sahil evinin bahçesinde taş küvet

ISSIZLIĞA ÖVGÜ

Copperfield Koyu, pudra yumuşaklığında bembeyaz kumsalları, cam göbeği renkli denizi, okyanus rüzgârında tatlı tatlı salınan palmiyeleri ve rengârenk papağanlarıyla toplam 700 dönümlük bir alanı kaplıyor. Bazı yerleri öyle izole, öyle tenha ki, mesela üç kilometre uzunluğundaki efsanevi beyaz kum adacığında uzanırken, kendinizi gezegenin en özel insanı gibi hissedebilirsiniz. Copperfield’ın uyanık ekibi de, bu özene bezene yaratılmış ıssızlık aurası üzerinden yürüyüp, “Burada size özel güneş yüzünüzü ısıtıyor ve size özel dalgalar ayaklarınızı okşuyor” gibi tanıtımlarla ‘özel’ vurgusunu abartıyor.

Sandbar_CathyDaly
Meşhur kum adacığı
sandbarsunset
Kum adacığı ufuk çizgisine doğru uzayıp gidiyor.

30 personelin çalıştığı tropik vaha, varlıklı gezginlerin, düğünlerini burada yapan Google kurucularından Sergey Brin ve Penélope Cruz-Javier Bardem gibi meşhurların, zengin işadamlarının gözdesi. Bill Gates, Oprah Winfrey ve Johnny Depp gibi ünlülerin de zaman zaman bu ıssız adaları ziyaret ettiği söyleniyor.

Copperfield Koyu’na “Milyonerlerin oyun parkı” demek yanlış olmaz. Gündüz vakti 40 plajdan birinde güneşlenip kristal suları kulaçlayabilir; akşam Hindistancevizi Plajı’ndaki açıkhava sinemasında film izleyebilir ya da efsanevi sihirbaz Harry Houdini’nin orijinal bilardo masasının başında sosyalleşebilirsiniz. Eğlencenin dozunu artırmak isteyenler; lazer tabancalarıyla oynayıp, yüzme yarışlarına katılabilir ya da tenis kortlarında ter atıp atari salonlarında vakit geçirebilir. ‘Karayip Korsanları’ esintili ‘Hazine Avı’na katılmak ya da havaifişek gösterisi isteyenlerin ise, en az 20 bin doları daha gözden çıkarması gerekiyor.

Houdini’s Billiard Room_Homer Anthony Liwag
Efsanevi illüzyonist Harry Houdini’nin büstü, fotoğrafı ve bilardo masasıyla donatılan bu oda, akşam yemeği sonrası için… Fotoğraf: Homer Anthony Liwag
DavesDriveIn
Plaj üstü açıkhava sineması: ‘Dave’s Drive-In’

MUSHA’DA KONAKLAMAK

Fiyat: Adaya maksimum 24 ziyaretçi kabul ediliyor. 12 kişiye kadar, en az dört gecelik fiyatlar 39 bin dolardan başlıyor.
Ulaşım: Musha Adası, Bahamalar’ın başkenti Nassau’ya 137 kilometre mesafede. Miami’den uçakla ya da Büyük  Exuma Adası’ndan tekneyle ulaşım bir saat sürüyor. Adanın özel havaalanı da var. http://www.mushacay.com

Landingshelicoptercd
Pier House’un kapısı iskeleye ve ardındaki turkuaz sonsuzluğa açılıyor.
pier-house-bed_Homer Anthony Liwag
Pier House’un yatak odası… Fotoğraf: Homer Anthony Liwag
Reklamlar