KIZINDAN KURT COBAIN’E…

kurt_frances_cobain
İlk resmi Kurt Cobain belgeseli ‘Montage of Heck’ pek yakında! Cobain’in kızı Frances Bean belgeselin yapımcılığını üstlendi.

TEMPO (Mart 2015) – Geçen yaz, Lana Del Rey “Ölmüş olmak isterdim” minvalinde bir röportaj verip, idolleri arasında Kurt Cobain ve Amy Winehouse’u da sayınca, Twitter’da Cobain’in kızı Frances Bean’in hışmına uğradı: “Genç müzisyenlerin ölümü romantikleştirilecek bir şey değil. Babamı hiçbir zaman tanıyamayacağım, çünkü genç yaşta öldü ve senin gibiler bunun ‘cool’ olduğunu düşündüğü için bu bir marifetmiş gibi yüceltiliyor. Hayır, hiç de … gibi değil. Hayatı kucakla, çünkü ondan sadece bir tane var. Bahsettiğin kişiler hayatlarını harcadı. Onlardan biri olma.”

Babası av tüfeğini kafasına doğrultup Seattle’daki evinde hayatına son verdiğinde Frances iki yaşında bile değildi. Geriye, babasının ona düşkünlüğünü anlatan videolar, fotoğraflar kaldı ama Frances, 1990’larda Nirvana ile rock tarihinde çığır açan ve ‘bir neslin sözcüsü’ diye anılan babasını hiç hatırlamıyor.

O artık 22 yaşında bir genç kadın. Annesi Courtney Love’ın koca dudaklarını ve pervasız tavrını, babasının iri mavi gözlerini almış. Görsel sanatçı, aynı zamanda 4 Mayıs’ta HBO’da yayınlanacak ilk resmi Kurt Cobain belgeseli ‘Montage of Heck’in yapımcısı.

frances-bean-cobain
Frances Bean Cobain

Belgeselin yönetmeni Brett Morgan, 200 saati aşkın yayınlanmamış ses ve müzik kaydı, 4 bin sayfadan fazla yazı, evde çekilmiş sayısız video, tablolar ve heykellerden oluşan Cobain arşivinden sekiz yılda çıkabildi, ancak ilk yorumlar bu çabaya değdiği yönünde. Belgeselin, yeni ve gerçek bir Kurt Cobain portresi ortaya koyduğu yorumları yapılıyor.

Belgesele, henüz iki yaşındayken doğumgünü pastasındaki mumları üfleyen bebek Kurt de, Courtney Love ile yatak halleri de, eroin de, Frances Bean ile görüntüleri de dahil. Ölümünden kısa süre önce çekilen bir videoda Frances’e banyo yaptırırken görülen Cobain, “Şu an mutlu gibiyim” diyor.

Frances Bean’e gelince… Ortaya çıkan işten memnun.

Bizlere gelince… Parmaklarımızı çapraz yaptık, “Pek yakında” duyurusu için son sayıyoruz.

cobain-family
Cobain ailesi
Reklamlar