Ufak evler ‘rüya ev’lere karşı

ufak_ev_hareketiTEMPO (Ocak 2015) – ABD’liler, hayatlarının en az 15 yılını mortgage ödemeleriyle geçiriyor. Ufak Ev Hareketi’nin derdi de, insanları evlerinin kölesi olmaktan kurtarmak. Bu isyankâr ufaklıklara talep büyük. 

Yazı: Özlem Numanoğlu / ozlem@doganburda.com

ABD’li Gabriella ve Andrew Morrison çifti, filmlerden aşina olduğumuz o tipik ‘rüya ev’lerden birinde yaşıyordu. “Başta, o güzelim, geniş evi başarımızın sembolü gibi görmüştük” diyorlar, “Ama içinde altı ay kadar yaşadıktan sonra evin kölesi olmaya başladık. Ödemelerine, temizliğine, idaresine yetişebilmek için sürekli çalışıyorduk. Hiç boş vaktimiz kalmamıştı. Çocuklarımıza daha çok ‘Hayır’ diyorduk. En sonunda, dördümüz de, bu geniş, güzel evin tüm bunlara değip değmediğini düşünmeye başladık.”

Nihayetinde, ‘Amerikan rüyası’ ideali tarafından kazıklandıklarına kanaat getirip, hayatlarını bütünüyle değiştirdiler. O kısım ayrı bir hikâye. Fakat geldikleri noktada Morrison’lar artık ‘Ufak Ev Hareketi’nin (Tiny House Movement) bir parçası. Ashland, Oregon’daki ormanla çevrili miniminnacık evlerinde mutlu mesut yaşıyor, ufak evler inşa ediyor (bkz. www.tinyhousebuild.com) ve TEDx gibi prestijli yerlere konuşmacı olarak davet ediliyorlar.


AZALT, KÜÇÜLT, MUTLU OL

“Az çoktur” prensibiyle ilerleyen Ufak Ev Hareketi, hayatı daha basit bir düzlemde yaşama, fazlalıklardan kurtulma ve azla mutlu olma konusunda ilham veriyor. Bu evler, ortalama 240 metrekarelik Amerikan evlerinden epey küçük; 10 ile 46 metrekare arasında. Pazar lideri Tumbleweed‘de fiyatları 57-66 bin dolar aralığında. İsteyen, bu miktarı 7-15 yılda ödeyebiliyor (aylık min. 430 dolar).

The Tiny Tack House
Bu ufak evin harika fotoğrafları için bu adrese göz atın: chrisandmalissa.com

Bu minik evler elbette herkese göre değil, ama önyargıyla yaklaşabileceğiniz döküntü kulübeler de değiller. Her birinin kendi tarzı var. Minik ama fonksiyonel mutfakları, banyoları, yatak/oturma odaları bulunuyor. Ayrıca  tekerlekli versiyonları da mevcut.

tiny1
Kaynak: tinyhouseblog.com

Sempatik geldi mi? O zaman gene Morrisson’lardan bir alıntıyla kapatalım: “Evinizdeki her bir parçayı tek tek inceleyin ve kendinize ‘Bunu geçen yıl kullandım mı?’ diye sorun. Cevap ‘Hayır’ ise, ondan kurtulun. ‘Ama’ları boşverin. Bunu yapmak haftalar sürebilir ama bitince duygusal bir rahatlama hissedeceksiniz.”

Reklamlar
Şununla etiketlendi: