Birayı nasıl bilirsiniz?

delirium
Brüksel’deki Délirium Café, 3 binden fazla bira çeşidiyle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş.

TEMPO (Kasım 2014) – “Bira göbek yapar mı?” sorusunu gözü kapalı cevaplayacak bir gelenekten gelebiliriz. Neyse ki, bilim bizim gibi ezberci değil. Dünyanın bir yerlerinde bilim adamları, bu ve benzeri soruların peşinde, birayı didik didik ediyor. Bira mabedi Brüksel’den bildiriyoruz.

Yazı: Özlem Numanoğlu

frank_zappa
Frank Zappa: “Biranız yoksa gerçek bir ülke olamazsınız.”

Frank Zappa, “Bir biranız ve havayolunuz yoksa gerçek bir ülke olamazsınız. Futbol takımı ya da nükleer silah gibi şeyler de idare eder ama mutlaka bir biranız olmalı” demişti. 450’den fazla bira çeşidiyle bu tarife fazlasıyla uyan Belçika’da, bira ve bilimi yan yana getiren bir sağlık sempozyumundaydık. “Bira ve sağlık mı?” diye burun kıvırmadan önce notlarımıza göz atın.

* Brüksel’de, sabahın 9’unda, her köşeden dinozor iskeletlerinin kafasını uzattığı Doğa Bilimleri Müzesi’ndeyiz. Metrekareye düşen bilim adamı sayısı epey yüksek. 7’nci Avrupa Bira ve Sağlık Sempozyumu kapsamında son çalışmalarını anlatmak üzere buradalar. Kimi en havalı takımlarının içinde, kimi kot pantolon ve Converse’lerinin… Ortam hayli rahat, hayli Avrupai.

davidplas_56089
Brüksel’deki Doğa Bilimleri Müzesi, Avrupa’nın en büyük Dinozor Galerisi’ne ev sahipliği yapıyor.

* Sunumlar başlıyor. Konuların bazıları teknik. Yine de bira konusunda ne çok araştırma yapıldığını görmek şaşırtıcı. Mesela, Alman bilim adamı Dr. Martin Zarnkow, glütensiz bira üretmenin yollarını arıyor. Danimarkalı genç bilimci Jonatan Fangel, biradaki lifin olası faydalarını bulma peşinde. İspanyol profesör Rosa Lamuela, biradaki polifenollerin kalp üzerindeki etkilerini çözmeye çalışıyor.

davidplas_56016
Prof. Rosa Lamuela, Jonatan Fangel ve Dr. Martin Zarnkow, sunumlarının ardından soruları yanıtlıyor.

* Sıra İngilizlerin ‘Bira ve Kalori’ konulu araştırmasına geldiğinde, gazeteciler olarak kulakları dikiyoruz. Beslenme uzmanı Dr. Kathryn O’Sullivan’ın çalışması, birayla ilgili kimi mitleri bilimsel zeminde yanıtlıyor. Biranın çok kalori içerdiği gibi bir önyargı olduğunu söyleyen O’Sullivan, “Aslında yarım bardak biranın (88 Kcals) büyük boy kapuçinodan (168 Kcals) daha az kalorisi var” diyor. Araştırmaya göre, ölçülü tüketim, bira göbeğine ve kilo alımına yol açmıyor.

* Sonuçları, Romanya’dan Dr. Corina Zugravu’nun anlattığı yeni bir çalışma da destekliyor. Bin 508 kişinin katıldığı araştırma sonucunda, makul ölçülerdeki bira tüketiminin vücut kitle endeksini artırdığı ya da kalça-bel bölgesini genişlettiğine dair bir bulguya ulaşılamamış.

davidplas_56249
Dr. Corina Zugravu ve Dr. Kathryn O’Sullivan

* Yukarıdaki resmi, Hollandalı profesör Edith Feskens’in araştırması tamamlayabilir. Zira araştırma, bira tüketicilerinin şarap tüketicilerine göre daha sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahip olduğunu gösteriyor. Prof. Feskens’ten ayrıca, Akdeniz ve Kuzey ülkelerinde biranın daha az tüketildiğini ve bira tüketicilerinin genellikle erkekler olduğunu da öğreniyoruz.

* Domuzlar üzerinde çalışma yürüten İspanyol Dr. Lina Badimon ise, ölçülü bira tüketiminin kalbe olumlu etkisini şaşırarak gördüklerini söylüyor. Yine de çalışmanın henüz hayvan deneyi aşamasında olduğunun altını çizelim.

davidplas_56313
İtalyan bilim insanları sunum arasında…

* Sempozyumu izleyen Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden kardiyolog Prof. Dr. Hakan Karpuz ve nörolog Doç. Dr. Derya Uludüz ile diyetisyen Selahattin Dönmez’e, bu yeni bilgiler ışığında yorumlarını soruyoruz. Ortak yanıtlarında ‘ılımlı tüketim’i vurguluyorlar. Prof. Karpuz, “Neticede alkol keyif verici bir madde ve tedavi amaçlı kullanılamaz. Araştırmalar da henüz yolun başında. Ama bugün burada bira konusundaki yaklaşımımızı yumuşatan bazı bilgiler aldık” diyor. Evet, Brüksel’den bira yaklaşımları şimdilik bu kadar!

Reklamlar
Şununla etiketlendi: