Senin annen bir melekti

large
Bize annelerimizin kıymetini öğreten kadın: Peg Bundy.

TEMPO (Mayıs 2014) – Bu ay kutladığımız Anneler Günü vesilesiyle, müzikten sinemaya popüler kültürün melek, çatlak, arıza, cesur, fedakâr ve tembel annelerini hatırlıyoruz.

* YABANCI MÜZİK * 

anne07

Mother – John Lennon (1970): Lennon, kendisini beş yaşındayken teyzesine bırakan ve 17 yaşında da kaybettiği annesi Julia için birden fazla şarkı yazdı. ‘Mother’da (Anne) hem annesine hem babasına kırgınlığını anlatıp, ikisine de “Elveda” dedi.

anne04

Simple Man – Lynyrd Skynyrd (1973): Grubu da, parçayı da daha önce duymamış olabilirsiniz, ama bu 70’ler klasiğinin YouTube’da 30 milyon kez izlendiğini söylersek, belki şans tanırsınız. Bir annenin oğluna, para pul peşinde koşmaktansa mutlu ve doğru düzgün bir insan olmasını salık verdiği nefis parçanın sözlerinde, Gary Rossington ve Ronnie Van Zant imzası var.

Freddie_Mercury_

Bohemian Rhapsody – Queen (1975): Bu altı dakikalık Freddie Mercury cevherinin can alıcı kısmı, “Mama, just killed a man” (Anne, az önce birini öldürdüm) diye başlar ve anneyle hazin monolog parça boyunca sürer. Sözlerin bize gerçekte ne anlattığını muhtemelen hiç öğrenemeyeceğiz, çünkü Mercury cevabı hayal gücümüze bıraktı.

anne06

Mother – Pink Floyd (1979): Roger Waters, Pink Floyd’un ‘The Wall’ albümünün klasiklerinden ‘Mother’da soruları peş peşe sıralar. “Sence hükümete güvenmeli miyim?”den “O kız kalbimi kıracak mı?”ya bütün soruların muhatabı annedir. Dinlemeye doyum olmaz.

anne14

A Mother’s Prayer – Celine Dion (2004): Rock döngüsünü Celine Dion kırıyor. Parçanın orijinali ‘The Prayer’ı Andrea Bocelli ile seslendiren Dion, bir yeniden yorumla işin içine anne faktörünü kattı. Dion’un kadife sesinde akıp giden şarkı, bize ister istemez ‘duygu seli’ klişesini kullandırıyor.

* YERLİ MÜZİK * 

anne03

Annem – Zeki Müren (1964): Bu iç titreten parça, Charles Aznavour’un ‘La mamma’sından devşirildi. Fecri Ebcioğlu’nun Türkçe sözleri ve Zeki Müren’in hisli sesiyle ‘Annem’ hiç eskimedi: “Geceler çok soğuk, sessiz ve karanlık / Üşüdüm, üstümü örtsene anne…”

anne19

Şafak Türküsü – Ahmet Kaya (1986): 12 Eylül döneminde idamla yargılanan gencecik şair Nevzat Çelik’in tüyleri diken diken eden dizeleri, Ahmet Kaya’nın müziği ve yorumuyla buluşunca, ortaya parça tesirli bir bomba çıktı: “Saçlarına yıldız düşmüş / Koparma anne, ağlama…” 

anne18

Ağlama Anne – Ajda Pekkan (1993): Şarkının adına bakmayın; Kostas Mountakis’in efkârlı müziği, Sezen Aksu’nun bağrımıza hançer gibi saplanan sözleri ve Ajda Pekkan’ın derinlerden gelen sesi, ağlatmaya programlanmış gibi: “Ağlama anne benim için ağlama / Ben de herkes kadar aldım acılardan…”

anne01

Korku – Yaşar Kurt (1994): 1990’ların başında militarizm karşıtı bir parçayı söylemek cesaret isterdi. Ama Yaşar Kurt söyledi. “Korkuyorum” deyip, ana rahmine dönme isteğini anlattı: “Korkuyorum anne, al beni içine / Alışamadım anne, al beni yine…”

anne17

Annem – Candan Erçetin (1999): Sözü Aylin Atalay’a, müziği Candan Erçetin’e ait parça, anneyle kurulan tarifsiz bağı güzel anlatıyor: “Kaşım gözümden çok içim bir parçan / Annem sen benim yanıma kalansın…”

* TELEVİZYON * 

anne09

Evli ve Çocuklu (1987-1997): Her biri ibretlik karakterlerden oluşan Bundy Ailesi, televizyon tarihinin gördüğü en rüküş, en kokoş ve en beceriksiz annelerden birini barındırıyor: Peg Bundy. Katey Sagal’ın hayat verdiği Peg’in kalbimizdeki yeri ayrı. Bize, annelerimizin kıymetini öğretti.

anne13Ferhunde Hanım ve Kızları (1993-1999): Önce TRT, sonra Star’da (‘Ferhunde Hanımlar’ ismiyle) yayınlanan dizide; anne Ferhunde Hanım (Beyhan Saran) ve kızlarının etrafında dönen günlük aile meselelerini izlerdik. Entrikasız, basit, bizdendi.

gilmoregirls
Lorelai ve Rory en sevdikleri üçlemeyle: Film, abur cubur, gevezelik

Gilmore Girls (2000-2007): 16’sında doğurup bebeğini bir başına büyütmüş deli dolu anne Lorelai Gilmore (Lauren Graham) ile yedi yılda büyüyüp genç bir kadına dönüşmesine şahit olduğumuz akıllı uslu kızı Rory (Alexis Bledel), sevdiğimiz anne-kızlardan. Stars Hollow kasabası, Luke’un neredeyse bize bile kahve kokan şirin kafesi ve anne-kızın bombardıman halindeki çene yarışı unutulmaz.

anne20

Aliye (2004-2006): Aliye (Sanem Çelik), dizi tarihimizin muhtemelen en çok ağlayan ve ağlatan annesi. Yıllar yılı çocuklarına kavuşma mücadelesi verirken, sanki bütün Türk halkı onunla ağlayıp, onunla güldü.  Kayınvalidesi İkbal’in (Ayten Uncuoğlu) aldığı ‘ah’lar burdan köye yol olur.

anne10

How I Met Your Mother (2005-2014): Baş karakter Ted Mosby, 2030 yılında kendisini izleyen oğluna ve kızına tam dokuz sezon boyunca anneleriyle nasıl tanıştığını anlattı. Çocukların (ve haliyle bizlerin) bundan sıkılmış olmamız gerekirdi, ama Ted ve dört arkadaşının eğlenceli hikâyeleri buna değdi.

* SİNEMA * 

anne08

Deniz Kızları (1990): Uçuk kaçık bir anne (Cher) ve iki kızının (annesinden utanan dindar Winona Ryder ve gözünü yüzme şampiyonluğuna dikmiş Christina Ricci) 1960’lar ABD’sinde bir kasabada geçen hikâyesi. ‘The Shoop Shoop Song’ gibi şahane bir şarkıyı da barındıran film, unutulmaz.

anne16

Kızım Olmadan Asla (1991): İranlı bir doktorla evli ABD’li Betty’nin İran’da tutsaklığa dönüşen tatili ve kızıyla birlikte ülkeden kaçma mücadelesi… Betty Mahmudi’nin aynı isimli ‘belgesel’ romanından uyarlanan filmde Sally Field döktürüyor.

anne15

Annem Hakkında Her Şey (1999): Oğluna babasının kim olduğunu söylemeyen Manuela, oğlu bir kaza sonucu ölünce yıkılır ve eski eşini aramaya başlar. Eski eş travestidir. Bir Pedro Almodóvar filminden söz ediyoruz. Fena çarpar.

anne12

Elveda Lenin! (2003): Doğu Almanya’nın tarihe karıştığını, komadan uyanan partizan annesine çaktırmamak için didinen Alex’in duygusal ve komik hikâyesi… İzleyin; eğlenin, üzülün, gülün, duygusallaşın.

anne02

Kevin Hakkında Konuşmalıyız (2011): Anne ve çocuk arasındaki sevginin nasıl geliştiği ya da nasıl gelişmediği üzerine kara kara düşündüren bir film. Bir anne ile oğlunun ta bebeklikten başlayan arızalı hikâyesinde Tilda Swinton kalıpları kırıyor. Final tokat gibi.

Reklamlar