Karla karışık 10 tatil önerisi

bagni-bormioTEMPO TRAVEL (Kış 2013-14) – Kış aylarında, özellikle de Noel döneminde Avrupa ve ABD’nin yarattığı mıknatıs etkisi malum. Bu etkiye kapılarak, bol Avrupa molalı kış tatili önerileri hazırladık. Burada herkes için bir şeyler var.

SİS, PUS, KASVET SEVENLERE
Transilvanya, Romanya

bran_kalesi

İrlandalı yazar Bram Stoker, Transilvanya’ya ayak basmamıştı ama Eflak Prensi Vlad Tepeş’ten ilhamla yazdığı kült romanı ‘Drakula’ bölgeyi bir korku ikonu haline getirdi. Karpat Dağları’yla çevrili Transilvanya’nın bu kasvetli imajını Orta Çağ kentleri, gotik kaleler ve sık ormanlar da besliyor. Denkleme kışın sisi, pusu da eklenince ‘Drakula turizmi’ sezonu açılıyor. Bu dönemde Transilvanya’yı ve meşhur Bran Kalesi’ni (nam-ı diğer Drakula Kalesi) görmek kadar, başkent Bükreş’teki Drakula Restoran’da akşam yemeği yiyip, kontun kendisiyle (!) tüyler ürpertici ve tuhaf bir akşam geçirmek de ilginç olsa gerek!
Neden şimdi? Transilvanya’nın doğası, kışın ne kadar donuk ve ürpertici ise, yazın da o kadar canlı. Her yan çiçeklerle kaplı ve güneş tepedeyken bir korku efsanesi nasıl keşfedilebilir ki? Kışın sizi havaya sokma etkisini hafifsemeyin.

“BİZE HER GÜN NOEL”
Rovaniemi, Finlandiya

santa_claus_village

Laponya’nın başkenti Rovaniemi’nin sakinleri, “Noel yılda bir kez gelir, ama Rovaniemi’de tüm yıl sürer” diyor. Noel Baba’nın memleketi ve hatta resmi ikametgâhından söz ettiğimiz durumda anormallik yok tabii. Şehre birkaç kilometre mesafedeki Noel Baba (Santa Claus) Köyü’ne gidince durumun ciddiyeti (!) daha da anlaşılıyor. Karlar altındaki bu şirin Fin diyarının her yanından Noel klişeleri, Ren geyiği kızakları, bolca ışıltı ve süs püs fırlıyor. Köyün en ünlü şahsiyeti, günde 700 binden fazla mektup alarak popülaritesinden bir şey kaybetmediğini ispatlayan Noel Baba elbette. Kendisi, ziyaretçilerini yeraltındaki mağarasında (Santa Park) kabul ediyor. Peri okulu, buz krallığı ve kar küresi de çocukları kendinden geçirecek türden. Neyse ki köyün yetişkinlere vaatleri de şağı kalmıyor. Seçenekler; Kuzey Işıkları’nın eşsiz dansına tanık olmak (aralık-ocak ayları), Kuzey Kutup Dairesi’ni geçip sertifika almak (yeraltından da geçilebiliyor), karlı tepelerde motorlu kızak macerasına atılmak ve göz alıcı Arktikum Müzesi’ni ziyaret etmek.
Neden şimdi? Dünyanın en popüler Noel parkı burada olduğu ve sadece 11 Ocak’a kadar açık kalacağı için.
www.santapark.comwww.rovaniemi.fi

ROMANTİK KOMEDİ USULÜ
New York, ABD

RockefellerCenterSkating
Foto: Will Steacy / nycgo.com

Hollywood sağ olsun; hiç görmemiş bile olsak New York’un her köşesi belleğimize kazılı. O köşelerden biri de Rockefeller Center’daki puz pateni pisti. Sinema meraklıları bilir; Noel vakti New York’ta geçen pek çok filmin yolu bu pistten geçer. Her yanda sarılı kırmızılı Noel süsleri parıldar, neşeli şarkılar soğuğu kırar. Bir an için “New York’a kadar gidip, ayağımı mı kıracağım?” gerçekçiliğini bir yana bırakabilirsek, senaryoya kapılmak güç değil. Işıl ışıl mağaza ve restoranlarla çevrili ikonik pist, dev Noel ağacıyla da çok popüler. Elbette bu, filmlerde değil, gerçek hayatta görülebilecek bir turist kuyruğu anlamına geliyor. “Daha az bina, daha bol ağaç” derseniz, Central Park’taki pist de çok cazip.
Neden şimdi? Buz pateni kışa ve şehrin Noel vaktine yakıştığı için.

BUZ MÜZİĞİ DİNLEMEK
Geilo, Norveç

Emile Holba
Fotoğraf: © Emile Holba / http://www.emileholba.co.uk

Norveç’i görmek için dünya kadar sebep var. Ama hayır, bu kez fiyortlarının güzelliğini ya da el değmemiş doğasını anlatacak değiliz. Muhtemelen duymadığınız, bambaşka bir önerimiz var: Buz Müziği Festivali. Bu festivalde enstrümanlar ve sahne, yekpare buz bloklarına şekil verilerek yaratılıyor. 2006’dan bu yana, buz müziği sanatçısı Terje Isungset öncülüğünde yapılan festivalin üssü Oslo ve Bergen şehirlerinin ortasındaki dağlık Geilo kasabası.  Norveç’in en büyük kış sporları merkezlerinden olan kasabada konaklamayı dert etmeyin.
Neden şimdi? Dünyanın tek buz müziği festivalini izlemek için yılın ilk dolunayında (2014’te 16-19 Ocak arasında) Geilo’da olmanız gerektiği için. Bu sene festivalde dünyanın ilk buz müziği orkestrası da var. http://www.icemusicfestival.no

TRENLE KUZEY IŞIKLARI’NA DOĞRU
Kiruna-Jukkasjärvi, İsveç

Woman on Kick Sled with Aurora Borealis, Ice Hotel
ICEHOTEL ve Kuzey Işıkları

Arktik bölgenin karanlık göğünü fosforlu sarılara, yeşillere boyayan Kuzey Işıkları’nı görmek, yaşanabilecek en mükemmel tecrübelerden biri. Bu tecrübeyi bir adım ileri götürmenin yolu ise Arktik Daire Treni’nden (Arctic Circle Train) geçiyor. İsveç’in modern başkenti Stockholm’den kalkan tren, Avrupa’nın en uzun demiryolu rotalarından birini katederek (yaklaşık 2 bin kilometre) Kuzey Kutup Dairesi’ndeki Kiruna’ya varıyor. 17 saat süren yolculuk boyunca ülkenin bakir dağlık bölgeleri de geçit yapıyor. Varılan noktada geceyarısı güneşi, Sami kültürü ve Husky kızakları bekliyor. Çok yakındaki Jukkasjärvi ise, tüm dünyada Kuzey Işıkları’nın izlenebildiği en iyi noktalardan biri. Ay ışığının olmadığı karanlık, bulutsuz ve soğuk bir kış gecesine denk geldiyseniz, Kuzey Işıkları’nın şovuna hazır olun. Işıklar naz yapıyorsa, meşhur buz otelin (ICEHOTEL) buzdan barına girin ve bu buz gibi İskandinav gecesini yudumlayın!
Neden şimdi? Kuzey Işıkları ve ICEHOTEL’i görmek için ideal dönem olduğu için (seyahat öncesi rezervasyon akıllıca olur). Tren yolculuğu ise her mevsim cazip, çünkü İsveç’in dağları hep güzel. Tren için: http://www.sj.se

O BİR KLASİK
Abant-Gölcük, Bolu
abant_golu

Yeryüzü cennetlerini uzaklarda aramamak gerektiğinin en yakın kanıtı Abant ve Gölcük tabiat parkları. Burada doğanın güzelliği insanı teslim alıyor. Abant ve yakınındaki Gölcük’ü sarmalayan zengin ormanlar, kızıl geyiklerin yuvası. Yılın bu vakti kayın ormanlarında yürüyüşe çıkıp Nâzım’a selam yollayabilir, üçgen çatılı göl evlerinde hayallere dalabilir ve bu müthiş keyfi İstanbul ve Ankara’nın üç-dört saat uzağında yaşayabilirsiniz. Abant’ta dikkat etmek gereken tek şey, kimsenin anlam veremediği uçuk fiyatlar!
Neden şimdi? Kış vakti güzelliğini tanımlamaya sözcükler yetmediği için. Hem “kar kış” demeyen sıkı yürüyüşçülere, hem konforlu kış tatili peşindeki romantiklere hitap ediyor.

ALPLER’E KARŞI
Bormio, İtalya

BagnidiBormio

Tam da İtalyanlara yaraşır cinsten bir keyif: Karla kaplı çarpıcı dağ manzarası, karşısında üzerinde buharı tüten termal havuz… Kaplıca turizmine burun kıvıranların bile nefesini kesebilecek bu termal cennet Bormio’da. Bu Kuzey İtalyalının tadına varabilmek için doğru adres Bagni di Bormio SPA Resort. Murano camından avizeleri, art nouveau süslemeleri bir yana resort’un esas olayı açık hava SPA’ları. 2 bin yıllık Roma hamamları, Orta Çağ ve İmparatorluk banyoları, Alpler’den gelen sıcak kaynak suyuyla beslenen tarihi yeraltı odaları ve manzaralı açık hava havuzlarıyla Bagni Vecchi SPA ve Bagni Nuovi SPA, muh-te-şem! Dünya Kayak Şampiyonası’na ev sahipliği yapmış bir kayak merkezi olan şehre Milano’dan gelinebilir.
Neden şimdi? Buz gibi bir havada, karla kaplı Alpler’e karşı şifalı sıcak su dolu bir havuzda keyif çatmak ya da yeraltı odalarında yüzmek kolay kolay yaşanacak bir tecrübe olmadığı için. http://www.bagnidibormio.it

KARDAN DÜNYA
Hokkaido, Japonya

snow_maze_sapporo_festival_photo

Kar ve buzdan yapılmış bembeyaz bir dünya. Japonya’nın Hokkaido Adası’nın vaadi bu. Ama sadece bir haftalığına. Bunun için buz sanatçıları haftalarca çalışıyor ve sonunda her şey tamamlandığında ortaya gerçek boyutlu buzdan/kardan binalar, dev heykeller, labirentler ve pistler çıkıyor. Sıradan bir eğlenceden söz etmiyoruz. Kanıtı, dünyanın her yanından adaya akan binlerce turist.
Neden şimdi? 65’inci Sapporo Kar Festivali, 5-11 Şubat tarihleri arasında yapılıyor. http://www.snowfes.com

NOEL PAZARI
Berlin, Almanya

berlin_christmasAvrupa’da Noel vakti kurulan pazarlardan söz edince, tek bir şehri seçmek çok zor. Viyana, Barselona ve Prag ismi ilk sayılanlardan. Ama, yüzyıllar süren bu geleneğin belki de en iddialı temsilcisi Berlin. Bu yıl 60’tan fazla Noel pazarına ev sahipliği yapan şehirde, özellikle Gendarmenmarkt’taki pazar görülmeli. Tarihi meydan, dev Noel ağacı, ateş sanatçıları ve jonglörlerle ışıltılı bir panayır yerini andırıyor. Tezgâhlar hediyelik eşya, süs, şeker ve atıştırmalık dolu.
Neden şimdi? Çünkü Noel vakti.

YERYÜZÜ SANATI
Kapadokya, Nevşehir

kapadokyaŞurası kesin; Kapadokya, memleket sınırlarında olduğu için kendimizi şanslı saymamız gereken bir cevher. Çünkü uğruna dünyanın öteki ucundan kalkıp gelmeye değer. Volkanlar, su ve rüzgârın milyonlarca yıllık iş birliği sonucu oluşan coğrafyada keşfin sonu yok: Derin vadiler, vadi yamaçlarındaki renk renk kıvrımlar, peribacaları, yumuşak volkanik kayalara oyulmuş kilise ve evler ve yerin kat kat altına inen şehirler… En çarpıcı örnekler, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Göreme Açık Hava Müzesi’nde.
Neden şimdi? Kapadokya, üzerinde kar varken tam bir masal diyarı. Yaza göre avantajı, insana rahat vermeyen turist kalabalığının kaybolması ve uzun yürüyüşler sırasında kan ter içinde bırakan güneşin tepede olmaması. Ama İç Anadolu soğuğunu da hafifsememek gerek. Yakındaki Erciyes Dağı’nda kayak alternatifini de hatırlatalım.

Reklamlar