25’lik Madonna ile New York’ta

MadonnaNYC83_5
İLK HAYRANLARI MAHALLEDEN – Madonna’nın ilk hayranları, Aşağı Doğu Yakası’nın çocuklarıydı. Şarkıcı, kendi adını taşıyan ilk albümünü yayınladığı yıl (1983), mahallenin çocuklarıyla hemen her gün bir binanın çatısında toplanıp teybi açıyor, sonra da onlarla şarkı söyleyip dans ediyordu.

madonna_kitap
‘Madonna NYC 83’, Damiani Yayınevi’nden geçtiğimiz eylül ayında çıktı.

TEMPO (Aralık 2013) – Yıl 1983. Birkaç yıl içinde popüler kültüre yön verecek, ahlak klişelerine meydan okuyacak ve Vatikan’ın tepesini attıracak kedi bakışlı pop kraliçesi, o vakitler yeni yeni tanınıyor. New York’un yıkık dökük gettosu Aşağı Doğu Yakası’nda, bir apartman dairesinde yaşıyor. Ama o bildik şeytan tüyü, özgüveni ve fütursuzluğu yine yerinde. New York’lu fotoğrafçı Richard Corman’ın ‘Madonna NYC 83’ kitabı, günümüzün en çok kazanan şarkıcısının, şöhret öncesi dönemine bakış atıyor.

MadonnaNYC83_1
MADONNA+CORMAN+SOKAK SANATI – Richard Corman’ın bu karesi, New Yorklu ünlü sokak sanatçısı Alec Monopoly’nin ellerinde başkalaşıma uğradı.
MadonnaNYC83_3
’80’LER TARZI’NIN BAŞ SORUMLULARINDAN – 1980’lerin bahsi geçince aklımıza üşüşen bütün o süs püs ve tuhaf giyim kuşam örneklerinin bir sorumlusu da Madonna elbette. Büyük haç küpeler, siyah lastik bilezikler ve kabartılmış saçlar, onun imzasıydı.

MadonnaNYC83_4

“TUHAF VE GÜZEL BİR UZAYLI” – Madonna, Aşağı Doğu Yakası’ndaki Amerikan Bakım Evi’nin sakinleriyle… Richard Corman, o anı şöyle anlatıyor: “Gidip aralarına oturdu. Kimse tek kelime etmedi. Kim olduğunu bilmiyorlardı. Tuhaf ve güzel bir uzaylı olduğunu düşünmüş olmalılar.”

MadonnaNYC83_2
SOKAKTA BİR KOLTUK, TEPESİNDE MADONNA – Fotoğrafçı Richard Corman’ın cast direktörü annesi Cis Corman, Madonna’yı Martin Scorsese’nin ‘Günaha Son Çağrı’ filminin seçmelerinde görüp çarpılmış ve oğluna “Fotoğraflarını çek” diye ısrar etmiş.
Reklamlar
Şununla etiketlendi: