Dolunayda buz müziği

IceMusicFestivalGeilo_EmileHolba1
Fotoğraf: © Emile Holba / http://www.emileholba.co.uk

TEMPO (Ocak 2014) – Bugüne kadar dinlemediğiniz türden bir müzik, izlemediğiniz türden bir konser, tatmadığınız türden bir soğuk… Dünyanın ilk ve tek Buz Müziği Festivali hepsini aynı pakette sunuyor. 

Norveçli perküsyonist Terje Isungset, 1980’lerin sonunda müziğine tahta, taş ve metal gibi elementleri eklerken, işe buzu da dâhil etmenin hayalini kuruyordu. Fantezisi gerçek oldu. Isungset, artık buz müziği yapmakla kalmıyor, üstüne bir de Buz Müziği Festivali düzenliyor.

Festival için, özellikle yılın ilk dolunayı bekleniyor. Müzisyenler, üzerine ay ışığı vuran buzdan sahneye çıkıyor ve buz bloklarından oyulmuş arpları, çelloları vb. ile geceyi meleksi müzikleriyle dolduruyorlar. Atmosferi, mavi, beyaz ve grinin en soğuk tonları tamamlıyor.

Emile Holba
Terje Isungset – Fotoğraf: © Emile Holba / http://www.emileholba.co.uk

Bu dünya dışı izlenimi veren tecrübe için tarih yakın, istikamet uzak: 16-19 Ocak, Geilo, Norveç. Festival, bu yıl dünyanın ilk buz müziği orkestrasını da takdim ediyor. Yıla, buz mavisi fantastik bir dünyada başlamak ilginizi çekerse, daha fazlası http://www.icemusicfestival.no ve Twitter’da @IceMusicGeilo‘da.

Ulaşım: Geilo’ya Oslo üzerinden gidilebilir. Uçakla Osla’ya gidip, trenle 3.5 saatte Geilo’ya geçebilirsiniz. Trenle ilgili bilgi için: www.nsb.no


ADIM ADIM – Festival hazırlıkları donmuş göl/nehirden buz blokları çıkarmakla başlıyor. Sonra işin içine heykeltıraşlık becerileri gidiyor. Bir yandan enstrümanlar ortaya çıkarılırken, diğer yandan da sahne hazırlanıyor.

Emile Holba
TEMPO dergisinden…
Reklamlar