İsyanın baş harfi: V (*)

v_tempo_sayfa
V maskesinin ardında farklı dünya görüşlerine rastlamak mümkün. İşte onlardan biri AKM’nin üzerinde bozkurt işareti yapıyor.

TEMPO (Temmuz 2013) – ‘V for Vendetta’nın maskeli devrimcisi, kurnaz ve ürkütücü gülümsemesiyle bu kez Türkiye sokaklarında ortaya çıktı. “Bu maskenin altında etten fazlası var. Bu maskenin altında fikir var ve fikirler kurşun geçirmez” düsturuyla bir başkaldırı ikonu haline gelen V karakteri, Gezi eylemlerinden önce ABD, Avrupa ve Arap Baharı’nda boy göstermişti.

İŞTE MASKEDEKİ YÜZ

Guy_Fawkes Bir grup Katolik (Gunpowder Plot), 17’nci yüzyılda İngiliz parlamentosunu havaya uçurma ve Protestan Kral’a suikast planı etrafında bir araya geldi. Onlardan biri; Guy Fawkes, üzerinde barutlarla parlamento binasında girmeyi başardı, ancak yakalandı ve idam edildi. ‘V for Vendetta’nın V’sinin yüzündeki maske de, onun yüzü.

cizgi_romanÇİZGİ ROMAN

‘V for Vendetta’ aslında bir çizgi roman. 1982 yılında Alan Moore yarattı ve David Lloyd tarafından resimlendi. Başta uçuk görünen Fawkes maskesi fikri Lloyd’a aitti ve parlamentoyu havaya uçurma girişimine bir güzellemeydi.

SİNEMADA V

SS-315rÇizgi roman, 2005 yılında beyaz perdeye aktarıldı ve sinema tarihinin en ilham verici filmleri arasında yerini aldı. Yapımcılığını Warner Bros’un üstlendiği filmin senaryo ve yönetmen koltuğunda ‘Matrix’ serisinin ardındaki başarılı ekipten isimler vardı: Wachowski Kardeşler (senaryo) ve James McTeigue (yönetmen). Film, geleceğin İngiltere’sinde geçiyor ve faşist düzene karşı halkın sivil itaatsizlik hareketini anlatıyordu.

anonymousANONYMOUS’A SİMGE

Küresel hacker grubu Anonymous üyeleri, 2008 yılında basının karşısına V maskesiyle çıktı; sonra da sembol olarak kullanmaya başladı.

KÜRESEL PROTESTOLAR

426878_473737179320655_445235296_nV maskesinin küresel bir başkaldırı simgesine dönüşmesini, 2011’deki Occupy hareketleri hızlandırdı. Aynı yıl, Wikileaks internet sitesinin editörü gazeteci Julian Assange da maskeyi kullandı. Maske daha sonra Arap Baharı’nda ortaya çıktı.

O BU İŞE NE DİYOR?

013 001‘V for Vendetta’nın yaratıcısı Alan Moore, V’nin bir modern aktivizm simgesi haline gelmesinden hoşnut. “30 yıl önce yarattığım karakter, bir yolunu bulup romandan kaçmış gibi hissediyorum” diyor ve eylemcilere, “V maskelerinden bir deniz meydana gelince, protestocular neredeyse tek bir organizma gibi görünüyor“ diye selam yolluyor. (The Guardian, 2011)

IMG_1679
Gezi eylemleri sürerken Taksim Meydanı’nda doğrudan yere açılmış bir işporta tezgahı… V maskelerinin ucuz kopyaları 5 TL’den satıldı.

(*) Tempo dergisinde “Eylemlerin baş harfi: V” başlığıyla yayımlanmıştır.

 

Reklamlar