66’lık bomba


next_dayTEMPO (Mart 2013) – Bir yırtıcıyı andıran yüzü, vahşi bakışları ve soğuk gülümsemesiyle sanat dünyasının belki de en cool şahsiyeti. Yılların karizmasına toz konduramadığı İngiliz şarkıcı-oyuncu David Bowie, şu sıralar, uzun süren sessizliğini bozmakla meşgul.

10 yıldır albüm çıkarmayan, New York’ta eşi İman ve kızı ile gözlerden uzak bir hayat yaşayan yıldız, geçtiğimiz şubat ayında -66’ncı doğum gününde- bir sürpriz yapıp, ‘Where Are We Now’ adlı single’ını yayınladı ve hayranlarını bahtiyar etti. Parça, Mart 2013’te çıkacak ‘The Next Day’ albümünü de müjdeledi.


Ve Londra’dan gelen haberler gösteriyor ki, Bowie’nin muhteşem dönüşü bu albümle sınırlı kalmayacak. Victoria and Albert Museum, bir ilke imza atarak, sanatçının olağandışı yaşamına ayna tutan ‘David Bowie is’ adlı uluslararası retrospektif sergisini 23 Mart’ta ziyarete açmaya hazırlanıyor.

david-bowie
Sergide, Bowie’nin meşhur Ziggy Stardust kostümleri de var elbette…

Bowie’nin kıymetli arşivine giren müze ‘yetkili’leri, -tahmin edileceği üzere- elleri kolları ‘ganimet’lerle dolu halde çıktı. El yazısı şarkı sözleri, orijinal sahne kostümleri, enstrümanlar ve kişisel eşya dahil 300’den fazla parça, 11 Ağustos’a kadar sürecek sergide, Bowie hayranlarının ve meraklıların ilgisine sunulacak.

“Tek bir beyin hücresi bile ölmedi!”

Tüm bu güzel haberlerin ardından, konserlerden dem vurmak isterdik, ancak sanatçının -son albümünde de birlikte çalıştığı- yakın arkadaşı prodüktör Tony Visconti, Bowie’nin bundan böyle turneye çıkmayacağını açıkladı. Peki, tekrar sahneye çıkar mı? İhtimal dâhilinde.

Röportaj vermeyi reddeden ve Visconti aracılığıyla konuşan Bowie, 2004 yılında, Almanya’daki bir konseri sırasında kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılmış, hemen ameliyata alınmıştı. O tarihten bu yana daha ‘az görünür’ bir hayatı seçen Bowie hakkında, ‘Alzheimer’a yakalandığı’ndan ‘öleceği’ne kadar pek çok dedikodu çıktı.

Neyse ki Visconti yüreklere su serpiyor: “Her zamankinden daha iyi. Bu delikanlının tek bir beyin hücresi bile ölmedi.”

Reklamlar
Şununla etiketlendi: