Otel odası yerine ev kiralayın: AirBnB

largek
Paris-Bastille’deki 4+ kişilik teraslı dairenin gecelik kirası 274 TL

TEMPO (Ocak 2013) Ruhsuz otel odaları ve yüksek fiyatlardan sıkılanların yeni adresi; AirBnB. Dönemsel ev kiralama-kiraya verme hizmeti sunan internet sitesinde, yelpaze geniş: İddiasız odalardan lüks dairelere, tarihi şatolardan Eskimo iglolarına yok yok. Üstelik, sundukları deneyim göz önünde tutulursa, otellere oranla ucuz.

‘New York’ta Bir Çılgın’ı (1996) izleyenler hatırlar; Parisli Beatrice (Juliette Binoche) ile New York’lu psikanalist Henry (William Hurt) evlerini bir süreliğine takas etmeye karar verir ve macera başlar. Devir internet devri değil; karşılaşacakları evler tam anlamıyla bir sürprizdir: Beatrice’i lüks bir apartman dairesi, Henry’yi tavanı akan, gürültüsü bol bir ev karşılar. Yapım tarihinden de anlaşılacağı üzere- gazete ilanlarıyla ev takas etmenin modası epeydir geçti elbette… Yeni trend; internet üzerinden kısa süreli ev kiralama.

Bu trendin uluslararası arenadaki en önemli temsilcisi ise, -şimdilik- AirBnB. Kuruluşundan itibaren dört yıl içinde değeri 1 milyar dolara yükselen şirket, son yılların en parlak projeleri arasında gösteriliyor.

Time dergisinin ‘2011’in en iyi 50 web sitesi’ arasında adını andığı AirBnB, The Guardian gazetesi tarafından da ‘2011’in en iyi seyahat sitesi’ seçildi.

paris
Bir başka Parisli… 4+ kişilik. Gecelik kirası 284 TL.

AirBnB’inki aslında, bir tür krizden fırsat yaratma hikâyesi. Yıl: 2007. Yer: San Francisco. Şehrin otelleri, endüstriyel tasarım konferansı nedeniyle tıklım tıklım dolu. Aynı günlerde, Joe Gebbia ve Brian Chesky’nin ev arkadaşları taşınıyor. İki arkadaş, evlerinde boşa çıkan odayı, konferans için şehre gelenlere düşük bir ücret karşılığı kiralamaya başlıyor. Aldıkları dönüşler o kadar olumlu ki, durumdan ve fikirden vazife çıkarmakta gecikmiyorlar. Yanlarına Nathan Blecharczyk’yi de katıp, 2008’de, AirBnB’yi kuruyorlar.

Bu basit fikrin günümüzde geldiği nokta; 10 milyonun üzerinde gecelik kiralama, 200 bini aşkın konaklama seçeneği, 600 milyondan fazla sosyal bağlantı ve dünya çapında 10 ofis.

ispanya
Madrid’deki daire 2+ kişilik. Gecelik kirası 142 TL.

ABD merkezli şirket, tüm dünyadaki kullanıcılarına http://www.airbnb.com (Türkçe site için: http://www.airbnb.com.tr) aracılığıyla ev kiralama ve kiralık ev bulma hizmeti veriyor. Kapsama alanı sürekli büyümekle birlikte, şimdilik, -Türkiye dâhil- 192 ülke ve 33 binden fazla şehri içeriyor.

AirBnB’nin yaptığı iş, aslında bir tür uluslararası emlakçılığa benziyor. Temel fark ise, bunun bir seyahat hizmeti olması ve ev sahibi ile kiracının direkt buluşabilmesi. Bunun için gerekli altyapıyı ve -mümkün mertebe- güvenli bir platformu temin eden AirBnB, hizmetinin karşılığında iki taraftan da ‘hizmet bedeli’ alıyor.

Berlin'deki lüks loft, 3+ kişilik. Gecelik fiyatı 260 TL.
Berlin’deki lüks loft, 3+ kişilik. Gecelik fiyatı 260 TL.

Sitede profil oluşturmak, ev kiralamak ya da kiralık ev aramak herkese açık ve ücretsiz. Kirayı ev sahibi belirliyor. Kiracıyı kabul ya da ret etmek de ev sahibine kalmış. Amerikan Fortune dergisinin 22 yaşındaki genç muhabiri Caitlin Keating, anne-babasının Manhattan’daki evini kiralama macerasını şöyle anlatıyor:“Aileme, yazın tatile gittiklerinde evlerini kiralamak istediğimi söyledim. AirBnB hakkında hiçbir fikirleri yoktu ve ilk düşündükleri; evdeki değerli eşyanın çalınma ihtimali oldu. Ama bu işten 6 bin dolar civarında para kazanacaklarını söyleyince, biraz yumuşadılar.”

Ailesini ikna eden Keating, onlar tatile çıkar çıkmaz, nehir ve park manzarası, üç yatak, bir yemek, bir oturma odası, iki banyosu ve mutfağı bulunan evi; birkaç küçük dokunuşla (mum yakmak vb.) daha çekici hale getirip, fotoğraflarını çekiyor ve birkaç dakika içinde AirBnB’nin milyonlarca kullanıcısıyla, -geceliği 190 dolardan- tanıştırıyor. Kısa süre sonra, New York Üniversitesi’nden bir son sınıf öğrencisi, tezini dairesinde tamamlamak istediğini belirten bir mesaj atıyor. Dört tam gün için, 2 bin dolara anlaşıyorlar. Sürenin sonunda evi geri alıyor.

rooms_38246
Klasik Volkswagen karavan, Britanya’da hizmet veriyor. 6+ kişilik. Gecelik fiyatı 277 TL.

Evini tanımadığı bir yabancıya açan ev sahibi, müstakbel kiracısı hakkında kaygılanmakta haklı elbette. Ama aynı durum, bir yabancının evinde kalmaya hazırlanan kiracı için de geçerli. Bu iki önerme de bizi, haklı olarak güvenlik sorusuna getiriyor.

İşin gözükaralık gerektiren kısmı da, tam olarak bu. Zira, geçtiğimiz yıl, AirBnB aracılığıyla San Francisco’da kiralanan bir evin tahrip edilip, soyulması, birçok kullanıcıyı endişeye sürükledi. Olayın ardından AirBnB’yi yeterince hızlı davranmamak ve hassasiyet göstermemekle suçlayan ev sahibi, şirketin güvenlik politikalarını gözden geçirmesine neden oldu. CEO Brian Chesky, bir açıklama yaparak, “Daha hızlı hareket edebilir ve daha hassas bir iletişim içine girebilirdik” diye günah çıkardı. Ancak bu olay bir dönüm noktası oldu ve AirBnB’nin milyonlarca ev sahibi, yüksek teminatlı bir sigortadan yararlanmaya başladı. Biraz daha açalım:

AIrBnB teminatı:
Kiracıların neden olduğu hırsızlık-vandalizm kaynaklı zararlara karşı, halihazırda 1 milyon dolarlık Ev Sahibi Güvencesi veriliyor.

Kiracı memnuniyeti:
Sistem, kiracının konaklama yerinden memnun olduğundan emin olmak, aynı zamanda ev sahibinin ‘iptal edebilme’ hakkını uygulayabilmek için, kiracı ödemesini, girişten itibaren en az 24 saat boyunca saklı tutuyor.

Kişiler arası güven:
Suistimalleri mümkün mertebe engelleyebilmek için, hem misafirler, hem de ev sahiplerinin artık daha detaylı profiller oluşturması isteniyor. Profiller; doğrulanmış telefon numaraları, fotoğraflar, ev sahipleri için video, e-posta adresleri, -varsa- Facebook ve Twitter bağlantıları ile diğer AirBnB kullanıcılarından alınan değerlendirme ve referansları içerebiliyor.

AshtonKutcherAshton Kutcher da yatırımcı

AirBnB’nin son hamlesi de, nereye gideceği konusunda kararsızlık çeken gezginleri cezbedecek gibi. İnsanları, ‘rüya şehirler’ yerine, ‘rüya evler’e yönlendirmek isteyen şirket, bu amaçla, elindeki en özel evleri, ‘trendy’, ‘sanatsal’, ‘kış harikalar diyarı’ gibi temalar altında sınıflandırmaya başladı. Ayrıca, Hollywood yıldızı -aynı zamanda AirBnB yatırımcısı- Ashton Kutcher gibi popüler isimlerden ‘dilek listeleri’ alıp, kullanıcılarına sunuyor. Bu stratejilerle, bir süre daha övgüleri toplayacak gibi görünüyor.

GÜVENLİK İÇİN BUNLARI BİLMEK GEREK!

 • Ev kiralayacaksanız, ilgilendiğiniz eve dair okur yorumlarına ve misafir memnuniyeti bölümüne göz atmalısınız. Himse, bu tecrübeyi yaşamış kişilerden daha iyi önerilerde bulunamaz.
 • Sitedeki bazı fotoğraflar üzerinde AirBnB hologramı bulunuyor. Bu, söz konusu evin AirBnB yetkilileri tarafından bizzat görüldüğünün kanıtı.
 • Ev sahibi de, kiracı da olsanız; karşı tarafa merak ettiğiniz her türlü soruyu sormalısınız. “Ayıp olur mu?” kaygısı, ihtiyacınız olan son şey.
 • Türkiye, Ev Sahibi Güvencesi’ne dâhil ülkeler arasında. Ama dikkat: Güvence; para, sanat eseri, mücevher ya da evcil hayvanları kapsamıyor.
 • Şirketin 16 dilde yazışma, altı dilde konuşma servisi veren müşteri hizmetlerine soru sormaktan çekinmeyin.
 • Sitenin, buraya sığdıramayacağımız uzun güvenlik uyarılarını tek tek ve dikkatlice okumaya üşenmeyin.

  AUGILLCASTLE
  Tarihi İngiliz şatosunun 10 odası ayrı ayrı kiralanıyor. Odaların gecelik fiyatı 277 TL.

TÜRKİYE’DE AIRBNB

AirBnB Türkiye’den aldığımız rakamlara göre;

 • Türkiye, AirBnB  için Avrupa’nın en hızlı büyüyen pazarlarından biri.
 • Türkiye’de, 3 bini aşkın AirBnB evi var. Bunların 2 binden fazlası İstanbul’da.
 • AirBnB üzerinden yapılan yurt dışı rezervasyonları yüzde 60 arttı. (Temmuz 2012 verileri)
 • Evlerini kiralayanların oranı yüzde 25 arttı. (Temmuz 2012 verileri)
 • Ev sahiplerinin, 2008’den bu yana sağladıkları toplam kazanç, 4 milyon TL’yi buldu.

NOT: Yazıda belirtilen fiyatlarda, döviz kuruna göre günlük değişimler olabilmektedir.

Reklamlar
Şununla etiketlendi: