TIM BURTON’IN HAYAL ÂLEMİ

tb2
Los Angeles County Museum of Art’taki Tim Burton sergisinin girişi…

TEMPO (2011) – Tim Burton filmlerinde imkânsız yoktur; ölüler şarkı söyler, iskeletler dans eder. Ölümle yaşam, gerçekle hayal, korkuyla komedi iç içe geçer. Ama yönetmen, filmlerinde yarattığı bu masalsı ve gotik dünya yüzünden üzerine yapışan etiketlerden hoşnut değil. “Soytarı kostümü giyip, mutlu insanların arasında kahkahalar atsam bile, karanlık bir kişiliğim olduğunu söyleyip duracaklar” diyor.

tim-burton1Los Angeles County Museum of Art’taki 2011 tarihli ‘Tim Burton’ sergisi; Burton hoşnut olsun-olmasın, bu sıra dışı imajı besleyecek türdendi.

Yüzlerce çizim, tablo, fotoğraf, filmlerde kullanılan objeler, kuklalar ve kostümler dâhil 700 parçadan oluşan retrospektif sergisi, izleyenleri, yönetmenin zengin hayal dünyasının dehlizlerine ışınladı.

‘MAKAS ELLER’

esTim Burton-Johnny Depp ortaklığının başladığı ʻEdward Scissorhandsʼ, yönetmenin iyi filmleri arasında gösteriliyor. Depp, filmde, mucidinin ölümü üzerine elleri yapılmadan kalan ʻinsanımsıʼ genç adam Edwardʼı canlandırıyor. Edward’ın ellerinin yerindeki uzun, keskin metaller dokunduğu her şeyi keser; bu yüzden sevdiği kıza bile dokunamaz. Filmin, yer yer otobiyografik özellikler taşıdığı söylenir. Yanda filmin afişi, aşağıda Burton’ın dolmakalem, mürekkep ve kurşunkalemle çizdiği Edward görülüyor. (1990)

Edward_Scissorhands

ŞİİR KİTABI

Tim Burtonʼın edebi yönü de güçlü. Şiir kitabı ʻThe Melancholy Death of Oyster Boy & Other Storiesʼ, 1998 yılında yayımlandı. Bu çizim, kitaptan dolmakalem, mürekkep ve suluboya ile yapılmış bir illüstrasyon.

tb3

İLLÜSTRATÖR BURTON

Tim Burton, California Institude of the Artsʼı bitirdikten sonra Walt Disney stüdyolarında animasyon yaptı. Çizim, onun yaratım sürecinin bir parçası. Dolmakalem, mürekkep ve renkli kurşunkalem kullanarak yarattığı ʻRamoneʼ gibi… (1980-1990)

ramone

BİR AŞK HİKÂYESİ

Sanatçının dolmakalem, mürekkep, renkli kurşun kalem ve keçeli kalemle yaptığı ‘Romeo ve Julietʼ çizimi. (1981-1984).
tb1

‘BÜYÜK BALIK’

Fantastik drama ʻBig Fishʼin (2003) setinde çekilen bir fotoğraf. Film, yönetmenin başyapıtı olarak gösteriliyor.

bigf

‘ÖLÜ GELİN’

Tim Burton ve Mike Johnsonʼın yönettiği ʻCorpse Brideʼ (2005), Burtonʼın ilk ʻstop motionʼ animasyon filmi. Seslendirmeyi, Burtonʼın eşi, ünlü oyuncu Helena Bonham Carter ve vazgeçemediği oyuncusu Johnny Depp yapmıştı. Filmde, evlenmekten korkan genç Victor Van Dort ve düğün gecesi öldürülen gelin Emilyʼnin karşılaşması ve başlarından geçenler anlatılıyor. Sergide, ana karakter ʻÖlü Gelinʼin kuklası da yer aldı.
corpse_bride

ROBOT ÇOCUK

Yönetmenin çelik, dökme alüminyum, LEDʼler, Arduduino programcılar, üfleme cam, bakır teller, elektrik motoru, kauçuk ve boyayla yarattığı ʻRobot Boyʼ. (2009)

Photo by Kelly Lacefield

BİRAZ DA EĞLENCE

Yönetmenin çeşitli materyalleri bir araya getirerek yarattığı atlıkarınca. Biraz daha ‘eğlenceli’ bir parça. Yine de, karanlık fonda biraz ürkütücü. (2009)

tim-burton

BURTON’IN FIRÇASINDAN

Sergideki eserlerin çoğu sanatçının kendi arşivinden derlendi. Ayrıca stüdyo arşivleri ve Burton koleksiyonerlerinden de faydalanıldı. Birçok eser ise ilk kez görücüye çıktı. Yönetmenin farklı yönlerine ışık tutan sergiden etkileyici bir parça da ʻBlue Girl with Wineʼdı. (Tuval üzerine yağlıboya-1997)

blue_girl_with_wine

NOT: Bu yazı, kısaltılıp güncellenerek, blog’a aktarılmıştır.

 

Reklamlar
Şununla etiketlendi: